VVP Hradiště – Javorná (U Ruské věže)

Na kopci Javorná, místní název je U ruské věže, byla původně umístěna raketová základna Protivzdušné obrany státu ČSLA. Na samotném vrchu Javorná byl  ovšem pouze tak zvaný objekt “C”. Ten obsahoval  technické zázemí a vybavení pro praktické zajištění obrany přiděleného úseku.Právě odsud by tedy případně jak řízeny, tak odpalovány rakety tohoto oddílu protivzdušné obrany. Bohužel nám není s jistotou známo číslo oddílu, který zde byl dislokován.

Dnes jsou na Javorné patrné pouze zbytky budov. I v nich ale lze stále narazit na drobné zbytky vybavení. V rámci jedné z pobořených budov je umístěn malý úkryt. Dobře k rozeznání jsou dodnes odpalovací plochy i s ochrannými valy a obslužné komunikace, najít můžeme i zbytky původního trojitého plotu.  Jedinou budovou, která má zachovalé veškeré obvodové zdi je strážnice u vjezdu do areálu.

Areál bývalého objektu „C“ je dnes podle dostupných informací využíván k nácviku kruhové obrany. Pro tuto informaci svědčí i stovky vystřílených nábojnic, které najdeme po celém areálu.

Kasárenský objekt, tak zvaný objekt “B”, byl umístěn v údolé pod vrchem Javorná. Z objektu „C“ k němu vede silnice, u které je situována další stráznice. Nutno upozornit, že objekt „B“ je dodnes aktivně využíván jako ubytovací zařízení pro vojáky cvičící v prostoru Hradiště.

Celý komplex se nachází v aktivním vojenské prostoru a nemůžeme tedy doporučit jeho návštěvu.
GPS souřadnice: 50.1982292N, 13.0712086E
 

Fotogalerie: Javorná (U ruské věže)


 

Komentáře

komentář(ů)

background