Akce JAVOR – Sklady jaderných zbraní JAVOR 51

Areál JAVOR s číselným označením 51 zabírá rozlohu víc než 150 hektarů. Jeho výstavba byla dokončena v dubnu 1969. Areál byl rozdělen na dvě základní části. Na kasárenský areál a prostor skladů speciální munice. Tyto základní části byly potom dál rozděleny na několik bezpečnostních zón s rozdílným režimem vstupu.
 
 
Kasárenský areál obsahoval vše pro ubytování zhruba 170 vojáků i s jejich rodinami. Nechybějí bytovky, ve kterých byly byty o velikostech 1+1, 2+1 a 3+1, budova štábu nebo rozsáhlé budovy autoparku. Sověti později soubor staveb doplnili o budovu základní školy, jednalo se pouze o první ročník, starší děti byly každý týden odváženy do školy v Milovicích. V osmdesátých letech přibyla k původně postaveným ještě jedna bytovka, tu už ale vojáci zabydlet nestihli. V areálu kasáren ale najdeme i stavby budící mírný úsměv. Nechyběl třeba důstojnický klub se saunou, bazénkem a malou hospůdkou. Vyloženým překvapením, které by u skladu jaderných hlavic čekal jen málokdo, je potom malá prasečí farma.

Skladovací objekty byly v areálu celkem dva. 10a a 10b. Sklady dělila vzdálenost jen několika desítek metrů. Mezi oběma objekty byla umístěna malá provozní budova sloužící nejspíš jako příruční muniční sklad. U výdejové rampy skladu 10b byl potom umístěn další malý muniční sklad. Vedle výdejové rampy skladu 10a a příjmové rampy objektu 10b najdeme sklady náhradních dílů vzduchotechniky.

Oba objekty skladů jsou stále v provozuschopném stavu. Stále v nich funguje elektřina, systému temperování chybí k funkčnosti jen velmi málo. Zdá se, jako by sovětští vojáci odešli teprve včera.

Objekt s označením Javor 51 je nejzachovalejším ze všech tří areálů, které byly v druhé polovině šedesátých let na našem území postaveny. Není stoprocentně prokazatelné, že v nich někdy opravdu byly uloženy jaderné hlavice, to by mohlo potvrdit pouze otevření ruských archivů.
 

Dokumentární film

V roce 2012 vznikl hodinový film o tomto objektu.


 

Fotogalerie


Foto: Jeden ze skladů JAVOR 51 (Foto: Jakub Bouček – 2012)
 

Umístění objektu na mapě


 

Komentáře

komentář(ů)

Štítky:

background