Ralsko – Jabloneček

FOTOGRAFIE UVNITŘ – Jabloneček byl zhruba od roku 1352 farní vsí, s jedním ze tří kostelů v Ralsku, který se bohužel nedochoval. Zaniklá obec leží na východě bývalého VVP Ralsko a prochází jí silnice z Hvězdova do Mukařova. Ve 105 domech žilo před válkou 432 obyvatel, z nichž bylo 25 Čechů. Ti si v roce 1933 prosadili vybudování nové české školy. Nad Jablonečkem se původně nacházela také starší tvrz Chlum, pocházající údajně už z roku 1232. Na jejím místě byla vystavěna na konci 18 století obec Chlum s 15 domky, ve kterých žilo 52 obyvatel, z nich jeden české národnosti. Po příchodu sovětských vojsk do Ralska, zde byla zbudována raketová základna a toto území se stalo jedním z nejstřeženějších v prostoru.
 

Vyznačení útvaru na mapě


Foto: Václav Bilický – www.expozice-ralsko.estranky.cz

 

2432. protiletadlová raketová technická základna v Jablonečku

Tento útvar zajišťoval skladování všech druhů protiletadlových raket ve výzbroji centrální skupiny vojsk. Rozprostíral se na pozemcích bývalé obce Jabloneček, kde byla posádka. Technické zázemí se nacházelo na Chlumu, kde byla samotná základna, střežená za trojitým oplocením. Před základnou byla kotelna, servis PHM a výměny olejů.
Většina skladových objektů byla vytápěna a klimatizována. Jaké typy raket byly skladovány, bylo možné zjistit jen z fragmentů, které zbyly po odjezdu. Z nalezených komponent je zřejmé, že se jednalo zejména o rakety 9M8 systému Krug, které byly vypouštěny z dvojitých ramp na pásových podvozcích. Náporový pohon jim dával maximální dolet až 55 km a dostup 24 500 m. Navádění bylo prováděno dálkovými povely, avšak v koncové fázi letu se přecházelo na poloaktivní radarový princip. Ve výzbroji útvaru se pravděpodobně nacházely i rakety 3M9 systému Kub, jinak vojáky zvané „tři prsty smrti“. Raketa měla náporový motor a její řízení bylo prováděno povelově. Měla koncové poloaktivní navádění. Dolet přes 20 km, při dostupu 12.000 m. Z některých nepatrných pozůstatků a zejména pak ze značného množství akumulátorů bylo zjištěno, že zde byla skladována také ruční raketa země vzduch, která byla první přenosnou sovětskou zbraní tohoto typu. Byla jí raketa systému 9K32 Strela-2, zavedená do výzbroje v době vstupu vojsk na naše území. Jen díky infračervenému samonavádění se raketa stala velmi účinná. Také střela 9M32 měla dolet asi 3,8 km a dostup max. 1,5km. S největší pravděpodobností byly v prostředním skladu uloženy 9K310 Igla-1 s raketou 9M313, která ale používala ještě starší naváděcí čidlo z typu Strela-3 a možná ještě raketa 9K38 Igla.
 

Fotogalerie: Protiletadlová raketová základna v Jablonečku


Foto: Patrik Jambor (fotografie jsou z roku 2014)

Foto: Laco Lahoda – www.podzemi-cma.cz
 

Foto: Václav Bilický – www.expozice-ralsko.estranky.cz

 

Umístění na mapě:


 
Použité zdroje a poděkování:
Václav Bilický – www.expozice-ralsko.estranky.cz
Laco Lahoda – www.podzemi-cma.cz
 

 

Komentáře

komentář(ů)

Štítky: ,

background