Přijímací středisko přijímalo informace z terestrického a kabelového vysílání. Následně je posílalo prostřednictvím dálkového kabelu velitelskému stanovišti. Jednotlivé radiové vysílací stanice (RVS) byly ovládány právě z přijímacího střediska. V RPS navíc probíhala praxe radistek, které sem jezdily na „odposlechy“. Další funkcí RPS byl taktéž monitoring terestrického vysílání.
Přijímací středisko bylo energeticky velmi náročným provozem. Přístroje pro příjem vysílání měly totiž veliký příkon. Demaskujícím prvkem byla také rozsáhlá anténní pole. Právě z výše uvedených důvodů nesmělo být RPS součástí velitelského stanoviště a působilo zcela odděleně. Přesněji platila následující pravidla. Vysílací středisko muselo být vzdáleno minimálně dva kilometry od přijímacího střediska nebo velitelského stanoviště. Přijímací středisko potom muselo být vzdáleno vždy nejméně 600 metrů od velitelského stanoviště. Při nedodržení tohoto pravidla by totiž došlo k rušení signálů nebo vyzrazení polohy velitelského stanoviště. S možností zničení RPS se v rámci armádního plánování počítalo. I proto byla velitelská stanoviště vybavena záložní komunikační technikou.
Dispozice areálu
GPS souřadnice: 50.2223847N, 14.5987039E
Areál RPS v Kostelci nad Labem byl uveden do provozu v roce 1981, tedy v době, kdy byla dokončena výstavba ústředního velitelského stanoviště ve Staré Boleslavi. Právě tomuto velitelskému stanovišti RPS v Kostelci sloužilo. Toto středisko je trošku výjimkou, protože nemělo žádný zodolněný podzemní objekt, krom malého úkrytu UŽ-6 v severní části areálu. Středisko tedy tvořily pouze dvě nadzemní budovy a anténní pole. Taktéž nejsou záznamy, že by zde probíhala praxe radistů a radistek.

Zdroj: Mapy.cz
My se nyní opět díky serveru fortifikace.net můžeme podívat, jak to dříve v příjímacím středisku vypadalo.
Foto: RPS Kostelec nad Labem (Zdroj: forum.fortifikace.net)
Ukončení provozu
RPS v Kostelci nad Labem je nyní v soukromém vlastnictví. Na leteckých snímcích v roce 2006 byly ještě v celém areálu patrné stožáry antén. Nyní už po nich zbyly jen patky, malý kryt byl zasypán.
Foto: Aktuální stav RPS Kostelec nad Labem (Zdroj: Patrik Jambor)
PROFIL AUTORA | |
![]() ![]() |
Patrik Jambor
Fotograf, badatel Fortifikaci se věnuji od roku 2007, kdy mě uchvátily opuštěné stavby ve vojenských prostorech obývaných dřívější sovětskou armádou. V těchto letech jsem je také začal navštěvovat. Protože jsem se již dříve věnoval fotografování, začal jsem mé návštěvy dokumentovat. Kamenem úrazu bylo, že sehnat informace k tomuto tématu bylo obtížné a stav budov v bývalých vojenských prostorech se zhoršoval každým dnem. Mým cílem se tak krom dokumentace stalo i bádání po informacích, které souvisí se vznikem/zánikem vojenských prostorů, staveb, ale i stavební činností obou armád mezi lety 1968 – 1989. Sekundárně se však věnuji i poválečnému období a situaci v 90. letech 20. století.
Kontaktovat mě můžete na emailu: jambor(zavináč)vojenske-prostory.cz
|
V článku jsem čerpal z následujících zdrojů, kterým patří i mé poděkování:
forum.fortifikace.net |