Milovice – Velitelství střední skupiny vojsk

Jsme pouhý kilometr a dvě stě metrů od náměstí v Milovicích, pouze pár metrů od nejbližších obytných domů. Málokdo by čekal, že by se v takových místech nacházelo velitelství celé Střední skupiny vojsk v Československu. Historie tohoto místa sahá ale dále, než do období okupace Sovětskou armádou. Několik budov bylo vybudováno již v padesátých letech. Měly sloužit jako koleje a učebny vojenské akademie. Z tohoto záměru však později sešlo. Budovy byly využívány pouze ČSLA, přesněji 13. tankovou divizí.

Foto: Letecké snímkování z roku 1954 (kontaminace.cenia.cz)


Po roce 1968 dochází ke zlomu, areál je předán sovětské armádě a ta zde zřizuje štáb Střední skupiny vojsk. Dochází k výstavbě dalších budov. Je zde zbudováno například výpočetní středisko nebo krytý bazén. Celý areál byl pečlivě oplocen a střežen. Pojďme si ale o jednotlivých budovách říci několik skutečností.

Foto: Areál štábu Střední skupiny vojsk (Zdroj: odnoklassniki.ru)Foto: Areál štábu Střední skupiny vojsk (Zdroj: odnoklassniki.ru)

Foto: Patrik Jambor – Zadní strážnice a brána u strojovny (stav 2014)


Foto: Brána u objektu 12-82 (Zdroj: Wotan)
 

Foto: Letecké snímkování z roku 1991 (Zdroj: CMA)

Štábní budovy

GPS souřadnice areálu: 50.2282283N, 14.8583417E
čísla: 1 – 4
JJednotlivé bloky budov štábu měly své označení, Korpus noměr 1 až 4. Tyto budovy jsou vesměs všechny velmi podobné konstrukce, postavené v padesátých letech. V roce 2014 zde byly k vidění na zdech ještě pozůstatky map. Dohromady byly ve čtyřech dvoupatrových budovách i sklepní prostory, které však sloužily pouze k obsluze objektů. Dodnes je zachováno i sociální zařízení, které je navíc rozděleno na pánské a dámské sekce a to včetně sprch. Ve štábu totiž sloužily i ženy, především jako šifrantky a spojařky. Místnosti na krajích chodby zřejmě sloužily jako komnaty oddychu, v jedné z nich jsme našli i postel. Přesto musíme upozornit, že v těchto budovách nebyl nikdo trvale ubytován, místnosti sloužily pouze jako kanceláře. Pojďme si ale říci, jakou funkci jednotlivé budovy plnily.

Budova 1 – medpunkt, kanceláře, v apendixu velká tiskárna Sovětskij Soldat – tipografija štaba
Budova 2 – operativní velení, kanceláře, spojení koaxiálními kabely s výpočetní stanicí, místnost s terminály
Budova 3 – uzel svjazi Arsenal (útvar 52514) – ústředna, zesilka, šifrovna, pravděpodobně automatická telefonní ústředna typu P-51, kanceláře. Ve sklepě diesel agregát pro nouzový provoz ústředny. Z této budovy je taktéž vyveden dálkový kabel do vysílacího střediska v Luštěnicích, který cestou ještě odbočuje na uzel Travnik.
Budova 4 – bjuro pasportov a propuskov, kanceláře, polní pošta


Foto: Patrik Jambor – Štábní budovy (stav 2014)

Foto: Sovětskij Soldat a pošta (Zdroj: Wotan)
 

Strojovna štábních budov

číslo: 8
Napájení štábních budov bylo řešeno z veřejné elektrické sítě, přesto musely být štábní budovy na přerušení dodávky energie připraveny. Právě z toho důvodu zde byla postavena strojovna se třemi dieselovými agregáty. Každý z agregátu byl o výkonu 100kVA, motory – řadové šestiválce. V budově byla i velká akumulátorovna, která byla schopna dodat energii pro nouzové osvětlení a zálohování některých nejdůležitějších zařízení. Tato strojovna sloužila pouze čtveřici štábních budov. Za zmínku stojí, že telefonní ústředna v budově Korpus 3 měla svůj vlastní diesel agregát. Dnes je budova v soukromém vlastnictví.


Foto: Patrik Jambor – Budova pro umístění elektrocentrál (fotografie je z roku 2014)
 

Objekt 12-82

číslo: 5
Jednalo se o budovu moderní výpočetní stanice, jejíž součástí byl sálový počítač. Předpokládá se, že sloužil k evidenci pohybu vojsk NATO. Podle zde nalezeného dokumentu se v budově začaly objevovat i první stolní PC, byť ruské výroby. Tato budova však nebyla nikdy zcela dokončena.

V budově byl i mohutný systém průmyslového chlazení. Sekundární výměníky byly umístěné na střeše. Nechyběl centrální hasicí systém. Výtah nebyl nikdy dokončen. Sklepní prostory jsou nejenom protkány kabelovými průchodkami, ale i propojeny s rozměrným krytem typu Pancíř – 2PU, který sloužil primárně pro ukrytí vysokých důstojníků z budovy Korpus 2. Personál výpočetní stanice měl zřejmě vysokou hodnotu, proto měl v krytu své místo.

V obou patrech pak nalezneme rozsáhlé sály, kde jsou ještě na zdech dodnes patrné zbytky po zvukové izolaci, která byly kombinaci čedičové vaty a hliníkových desek.


Foto: Patrik Jambor – Výpočetní stanice (fotografie jsou z roku 2014)


Foto: Jan Pramen – Technická podlaha v objektu a sekurdární výměníky na střeše
 

Strojovna objektu 12-82

číslo: 6
Tato strojovna sloužila pouze výpočetní stanici. Stejně jako objekt 18-32 nebyla nikdy dostavěna. Existuje zde možnost, že se zde objevovaly i první UPSky, které by vydržely sálový počítač napájet, než by naběhly diesel agregáty. Energie pro sálový počítač nesměla být totiž během výpadku proudu přerušena. Posádka by riskovala zdlouhavý náběh sálového počítače, který trvá několik desítek minut.
Vzhledem k velmi špatnému stavu interiéru budovy, bohužel nemůžeme s jistotou určit, zda byly elektrocentrály mobilní nebo statické. Jisté však je, že v zadní části budovy jsou rozměrná vrata, která by umožňovala vjezd mobilní elektrocentrály. Na střeše budovy jsou patrné dva výfuky pro elektrocentrály.


Foto: Pohled na střechu strojovny (mapy.cz)


Foto: Patrik Jambor – Strojovna objektu 12-82 (fotografie jsou z roku 2014)
 

Krytý bazén a zkušební komory

číslo: 7
Nedílnou součástí areálu byla i budova s krytým bazénem. Zdání může klamat, uvnitř krom jmenovaného bazénu nalezneme i dvě zkušební komory. Ty sloužily pro nácvik vyproštění posádky z ponořeného tanku. Víka komor byla opatřena i poklopy, aby simulace byla co nejvěrnější. Posádka musela nechat celou kabinu zavodnit a pak jí teprve opustit. K dispozici měla i však i dýchací přístroje.


Foto: Patrik Jambor – Krytý bazén a neznámá budova (stav 2014)
 

Budova strážnice

číslo: 9
Nedaleko od zadní vrátnice areálu se nachází „Karpom“ (ruský výraz pro Karaulnoje pomeščenije, tedy budovu strážnice). Nejenom že zde měl zázemí strážní oddíl, ale nacházela se zde i fotokomora pro vyvolávání fotografií.


Foto: Patrik Jambor – Strážnice a fotokomora (fotografie jsou z roku 2014)
 

Záložní velitelství štábu

Ve spojení s pracovištěm štábu se často hovoří o záložních prostorách v případě ostrého konfliktu. Tyto prostory nemohly být v žádném případě v Milovicích, protože se předpokládalo, že nepřítel jejich polohu dobře zná. Skutečnost by byla taková, že v případě bojového nasazení by se Střední skupina vojsk stala součástí Československého frontu, pro jehož velení už byla podzemní stanoviště zbudována. Část milovického štábu by se s největší pravděpodobností přesunula do objektu s volacím znakem „Jasyr“, který se nachází na okraji VVP Doupov. Mnohdy bývá za záložní velitelské stanoviště Milovického štábu označován objekt „Mordová rokle“, role tohoto objektu však spočívala v protivzdušné obraně státu.
 

Plánované využití areálu před privatizací

Milovice plánovaly využít objekty štábních budov ke zřízení univerzitních kolejí. Budovy byly na takové využití připravené, avšak k realizaci nikdy nedošlo. Taktéž selhal plán k využití areálu jako městečka pro seniory.
 

PROFIL AUTORA

Patrik Jambor

Místopředseda spolku

Fortifikaci se věnuji od roku 2008, kdy mě uchvátily opuštěné stavby ve vojenských prostorech obývaných dřívější sovětskou armádou. V těchto letech jsem je také začal navštěvovat. Protože jsem se již dříve věnoval fotografování, začal jsem mé návštěvy dokumentovat. Kamenem úrazu bylo, že hledat informace k těmto stavbám bylo obtížné a jejich stav se zhoršoval každým dnem. V roce 2013 jsem potkal stejně zapáleného kolegu. Výsledkem bylo založení sdružení HDF z.s. a prezentace naší práce na webu fortifikace.cz.

V osobním životě podnikám v oboru IT, přesněji se věnuji výstavbě optických sítí na území hl. m. Prahy, včetně zajištění obsluhy technologií a poskytnutí technické podpory jejím uživatelům.

Kontaktovat mě můžete na emailu: patrik.jambor(zavináč)fortifikace.cz
V článku jsme čerpali z následujících zdrojů, kterým patří i naše poděkování:

Výpovědi pamětníka, pana Kubeše
Výpověď pana Jana Pramena
Wotan
Mapy.cz
Mapy kontaminace Cenia
Laco Lahoda – www.podzemi-cma.cz

Pravopisná korekce článku: Jakub Bouček

 

Komentáře

komentář(ů)

Štítky: ,

background