Obsah
Letecké snímky střelnice Traviny
č.1 – Učební blok
Jedná se o dvoupatrovou budovu, která dříve sloužila sovětům jako zázemí, v patře bylo několik učeben, dole tělocvična. Horní patro sloužilo důstojníkům k pozorování střelby. Nápisy s označením místností jsou však dílem fanoušků airsoftu.
Foto: Patrik Jambor (fotografie jsou z roku 2014)
č.2 – Trenažery BVP
Dohromady dvě budovy krytého palebného postavení, měly v patře místnost, která sloužila jako stanoviště pozorování palby. V dolní části se nacházelo vždy několik boxů pro vozidla BVP. Zde motostřelecký výsadek (8 motostřelců) absolvoval prověrky ve střelbě z bočních střelišť vozidla BVP. Některé boxy byly pro tento účel osazeny simulátorem, takzvanou „houpačkou“, došlo tak k simulaci střelby za pohybu. Dále se zde na trenažéru nacvičovala střelba protitankovou řízenou střelou. U BVP-1 se jednalo o raketu 9M14 Maлюткa, v případě BVP-2 šlo o 9K11 Фагот-М. Zároveň se zde realizoval nácvik a prověrky sborky/rozborky výzbroje posádky a výsadku vozidla BVP.
Foto: Patrik Jambor (fotografie jsou z roku 2014)
č.3 – Generálská věž
Nedaleko palpostů můžeme nalézt i patrovou budovu z bílých cihel, která měla dříve i ochoz. Ta sloužila vysokým důstojníkům k pozorování palby BVP. Na střelnici Traviny jsou tyto věže celkem dvě.
Foto: Patrik Jambor (fotografie jsou z roku 2014)
č.4 – Centrální část
Centrální část sloužila k výcviku střelby z kulometu BVP, ze samopalů střelišť vozidel BVP, a to jak ve stojícím stavu, tak za pohybu. Prováděl se zde ale i obecný střelecký výcvik motostřelců, kteří zde procvičovali střelbu ze samopalů, kulometů a jiných dlouhých zbraní. V pravé části se nacvičovala střelba z granátometů typu RPG a podvěsných granátometů. Buňky, které jsou viditelné na letecké fotografi, sloužily jako výdejny munice. Nechyběla zde patrová cihlová věž pro pozorování paleb. V centrální části se také nachází zděná budova, která zřejmě sloužila jako učebny a zázemí pro cvičící vojska.
Foto: Vojáci při střelbě z SVD Dragunov a AK na střelnici Traviny (Zdroj: odnoklassniki.ru)
Foto: Patrik Jambor (fotografie jsou z roku 2014)
č.5 – Krytá střelnice
V této části se nacházela krytá střelnice, ta měla dvě dráhy, první s délkou 100 metrů a druhá 200 metrů. Nedaleko těchto drah stála i budova, která je dnes již z většiny zbořená. Její účel se nám prozatím nepodařilo objasnit.
Foto: Pravá část střelnice (fotografie jsou z roku 2016)
č.6 – Chemické cvičiště
Nedaleko střelnice, uprostřed březového hájku, se v lese rozprostírá areál, který by na první pohled mohl připomínat rekreační areál. Jenže je tu cosi podivného, chybí tu jakékoliv zázemí, budovy jsou až po strop vykachlíčkované, náleží k nim dva podpovrchové sklady a velká betonová plocha, vedle které se nacházejí jímky. Systém evidence kontaminovaných míst však potvrzuje naše obavy, jednalo se o chemické cvičiště. O výuku na tomto cvičišti se staral 106 samostatný prapor chemické ochrany Kuřívody, který zajišťoval chemickou přípravu pro ostatní útvary SA.
U sovětské armády se při výcviku používaly pouze ostré bojové látky, především chlorpikrin. Jedná se o bezbarvou, prudce jedovatá kapalinu. Vstřebává se při vdechování, požití i přes kůži. Silně dráždí plíce, oči a kůži. Vyvolává silné zvracení a tak při zasažení nutí vojáky k sundání plynové masky.
Foto: Chemické cvičiště (fotografie jsou z roku 2014-2016)
Cvičiště
Zajímavá je i plocha, která se nachází přesně mezi body 4 a 6. V této oblasti lze najít velké množství zákopů, ale i různé sovětské artefakty, jako jsou zbytky konzerv na munici. Je zde k vidění i německá pozorovatelna, která pochází z dob okupace, kdy se zde nacházela střelnice Schiesbahn VI. – Lipnik“
Foto: Cvičiště mezi body 4 a 6 (fotografie jsou z roku 2016)
č. 7 – Plocha pro deponování techniky
Jak už jsme dříve zmínili, střelnice sloužila ke kompletní přípravě motostřeleckých družstev. Nebylo tak výjimkou, že na střelnici dorazilo i několik praporů najednou. Techniku bylo samozřejmě nutné někde odstavit. K tomu sloužila plocha v JZ části střelnice. Po roce 1991 byla odstavná plocha využita jako skládka kontaminované zeminy, odtěžené z okolí nádrží na palivo. Právě z toho důvodu se v jejím okolí nachází hned několik vrtů, které monitorovaly míru znečištění spodních vod.

Foto: Plocha pro deponování techniky (fotografie jsou z roku 2014)
Dnešní stav střelnice
Většina stojících budov byla v průběhu roku 2015 srovnána se zemí. Rozlehlá pláň střelnice má nové obyvatele, v části s bývalým zázemím se nyní pasou koně. Také sem budou z Polska převezeni Zubři. Chemické cvičiště bylo taktéž zbouráno. K vidění jsou však různé fragmenty (okopy, pozorovatelny) rozeseté okolo střelnice.
Dokumentární video střelnice
PROFIL AUTORA | |
![]() ![]() |
Patrik Jambor
Místopředseda spolku Fortifikaci se věnuji od roku 2008, kdy mě uchvátily opuštěné stavby ve vojenských prostorech obývaných dřívější sovětskou armádou. V těchto letech jsem je také začal navštěvovat. Protože jsem se již dříve věnoval fotografování, začal jsem mé návštěvy dokumentovat. Kamenem úrazu bylo, že hledat informace k těmto stavbám bylo obtížné a jejich stav se zhoršoval každým dnem. V roce 2013 jsem potkal stejně zapáleného kolegu. Výsledkem bylo založení sdružení HDF z.s. a prezentace naší práce na webu fortifikace.cz.
V osobním životě podnikám v oboru IT, přesněji se věnuji výstavbě optických sítí na území hl. m. Prahy, včetně zajištění obsluhy technologií a poskytnutí technické podpory jejím uživatelům. Kontaktovat mě můžete na emailu: patrik.jambor(zavináč)fortifikace.cz |
V článku jsme čerpali z následujících zdrojů, kterým patří i naše poděkování:
Otto Nerad |
|
Pravopisná korekce článku: Jakub Bouček |