Milovice – muniční sklad Kozí hřbet

Muniční sklad Kozí hřbet byl vybudován Československou armádou v první polovině 50. let. Tvořily ho 3 zděné budovy + 3 skladovací kobky se dřevěnou střechou. Jeho rozloha je necelých 8ha. Po okupaci sovětskou armádou byl modernizován a stal hlavním muničním skladem letecké munice pro 131. gardovou stíhací leteckou divizi. Ta byla dislokována na nedalekém letišti Boží Dar. Jako jeden z mála opuštěných muničních skladů, je zachován dodnes.


Kozí hřbet na leteckém snímku z roku 1954 (Zdroj: Mapy kontaminace Cenia)

GPS souřadnice: 50.2551950N, 14.9234161E
O vysoké důležitosti svědčí i dvojitý plot, kterým byl celý areál obehnán. Komunikace v areálu tvoří smyčku. Nyní zde můžeme najít tři hlavní zodolněné, dvou loďové skladovací objekty, se silnostěnnými vraty, které jsou vylité betonem. Hlavní konstrukcí zodolněných objektů byly betonové prefabrikované tvárnice. Tyto objekty však byly vybudovány v roce 1972 sovětskou armádou.

Zodolněnými budovami ale nic nekončí. V areálu jsou k vidění další budovy, vedle kterých jsou navršené valy. Menší budovy s valy sloužily jako skladiště pro roznětky potřebné do letecké munice. Ve zděných budovách, které připomínají garáže, byla s největší pravděpodobností uložena letecká 30mm munice a 57mm neřízené rakety. Pro případ požáru zde byla jedna požární nádrž.
Za zmínku stojí i složitý systém hromosvodů, kterým se podobné objekty vyznačovaly.

Areál je nyní v péči klubu KVH VVP Milovice, který se snaží o jeho rekonstrukci. Klub zde pořádá řadu airsoftových a jiných zájmových akcí. Webové stránky klubu naleznete na adrese http://kvhmilovice.cz/
 


Foto: Muniční sklad Kozí hřbet krátce po odchodu SA (autor: Wotan)

Foto: Patrik Jambor (fotografie jsou z roku 2010)
 

PROFIL AUTORA

Patrik Jambor

Místopředseda spolku

Fortifikaci se věnuji od roku 2008, kdy mě uchvátily opuštěné stavby ve vojenských prostorech obývaných dřívější sovětskou armádou. V těchto letech jsem je také začal navštěvovat. Protože jsem se již dříve věnoval fotografování, začal jsem mé návštěvy dokumentovat. Kamenem úrazu bylo, že hledat informace k těmto stavbám bylo obtížné a jejich stav se zhoršoval každým dnem. V roce 2013 jsem potkal stejně zapáleného kolegu. Výsledkem bylo založení sdružení HDF z.s. a prezentace naší práce na webu fortifikace.cz.

V osobním životě podnikám v oboru IT, přesněji se věnuji výstavbě optických sítí na území hl. m. Prahy, včetně zajištění obsluhy technologií a poskytnutí technické podpory jejím uživatelům.

Kontaktovat mě můžete na emailu: patrik.jambor(zavináč)fortifikace.cz
V článku jsme čerpali z následujících zdrojů, kterým patří i naše poděkování:

Vyprávění pamětníka, pana Kubeše.
Wotan
Mapy kontaminace Cenia
KVH VVP Milovice

Pravopisná korekce článku: Jakub Bouček

 

Komentáře

komentář(ů)

Štítky: , ,

background