Obec Horní Krupá se nacházela v JV části bývalého VVP. Svojí rozlohou se jednalo o jednu z největších obcí v Ralsku. Po vzniku VVP však obec získala nové obyvatele, tím byly cvičící jednotky ČSLA, později sovětské armády.
Osudné období roku 1948 – 1950
Po vzniku VVP bylo nutné vytvořit zázemí pro vojska, která přijela do prostoru cvičit. Pro potřeby krátkodobého ubytování bylo zřízeno několik stanových a srubových táborů. Vysídlení horní Krupé bylo dokončeno v roce 1950. Obec byla srovnána se zemí a následně zde byl vybudován srubový tábor ČSLA. Severní část, kde se nacházelo stavení Krupského dvora, pohltila střelnice Židlov.

Využití měli i Sověti
Své využití pro Horní Krupou našla i sovětská armáda, která nad bývalou obcí vybudovala srubový kasárenský tábor s betonovými základy. Sověti z prostoru bývalé Horní Krupé stříleli nejčastěji z raketometů BM-21 Grad.
Foto: Srubový tábor v Horní Krupé (Smíšená galerie – autoři jsou uvedeni pod fotkou)
Po roce 1993…
Sovětský srubový tábor na Horní Krupé si po odchodu sovětů zahrál ve filmu Bumerang nebo Zdivočelá země. Osudným se mu však stal rok 1998, kdyby byly zbytky vyrabovaného tábora srovnány se zemí.
V roce 2010 došlo na místě bývalého tábora ke zprovoznění fotovoltaické elektrárny Ralsko Ra1, která je doposud největší fotovoltaickou elektrárnou v ČR.
V místech, kde stála bývalá obec, je dodnes k vidění mnoho vytesaných sklepů. Z Krupského dvora na Židlově zbyly jen obvodové zdi a památná lípa. Při procházení vesnicí však dávejte pozor na díry v zemi a nezakryté studně.
Foto: Tesané sklepy v Horní Krupé (Autor: Patrik Jambor)
PROFIL AUTORA | |
![]() ![]() |
Patrik Jambor
Fotograf, badatel Fortifikaci se věnuji od roku 2007, kdy mě uchvátily opuštěné stavby ve vojenských prostorech obývaných dřívější sovětskou armádou. V těchto letech jsem je také začal navštěvovat. Protože jsem se již dříve věnoval fotografování, začal jsem mé návštěvy dokumentovat. Kamenem úrazu bylo, že sehnat informace k tomuto tématu bylo obtížné a stav budov v bývalých vojenských prostorech se zhoršoval každým dnem. Mým cílem se tak krom dokumentace stalo i bádání po informacích, které souvisí se vznikem/zánikem vojenských prostorů, staveb, ale i stavební činností obou armád mezi lety 1968 – 1989. Sekundárně se však věnuji i poválečnému období a situaci v 90. letech 20. století.
Kontaktovat mě můžete na emailu: jambor(zavináč)vojenske-prostory.cz
|
V článku jsem čerpal z následujících zdrojů, kterým patří i mé poděkování:
Václav Bilický – www.expozice-ralsko.estranky.cz |