Konstrukce objektu
GPS souřadnice: 50.2503778N, 14.8868844E
Celý kopec sloužil jako ZVS až od příchodu sovětské armády. Funkčně se jednalo o obdobu takzvaného PLESu, tedy pohotovostního pracoviště letecké služby. Tyto objekty mělo každé vojenské letiště v bývalém Československu a jednalo se vždy o typizované objekty. Objekt poblíž Božího Daru byl však, vzhledem ke své poloze a použitým stavebním prvkům, včetně ventilace, pojat jako nouzové řešení. Jádrem je stará německá pozorovatelna z 2. světové války, kterou Sověti později rozšířili o sovětský prefabrikát typu USB, díky kterému vzniklo ještě několik dalších místností. Nemluvme však v jednotném čísle, objekty jsou zde dohromady tři. Veškeré objekty byly jednopatrové, zodolněné silnou vrstvou zeminy. Zřejmě proto byla v 80 letech započata výstavba objektu „Laň“, který však nebyl nikdy dokončen.
Objekt 1 – uzel „Navigator“
V tomto objektu se nacházela uzlová ústředna s volacím znakem „Navigator“. Ještě před pár lety bylo patrné vyvedení sdělovacích kabelů z objektu. Kabely zde odcházely směrem na Milovice a Boží Dar. Bylo nalezeno i několik místních kabelů. Poblíž objektu byly po odchodu Sovětů k nalezení stožáry Мачта, s označením Unža (Унжа), které sloužily pro rádio-reléové spojení. Srdcem objektu byla německá strojovna přebudovaná na operační sál. V ní se také nacházel planšet pro zakreslení aktuální pozice letadel. V přilepených prefabrikátech se nacházely stojany s telekomunikační technikou. Zcela jistě zde nechyběla ani zesilovací stanice a šifrovna.
Foto: Uzel „Navigator“ (Zdroj: Patrik Jambor – foto z roku 2014)
Foto: Stožár Unža poblíž uzlu Navigator (Zdroj: Wotan)
Objekt 2
Nachází se naproti objektu 1, tentokrát se jedná o plnohodnotný prefabrikát typu USB. Vstup je tvořen zalomenou chodbou. Půdorys objektu je ve tvaru kříže a nechybí ani nouzové východy.
Foto: Prefabrikovaný objekt poblíž bývalé německé strojovny (Zdroj: Patrik Jambor – foto z roku 2014 )
Objekt 3 – malý kryt
Jedná se o malý úkryt typu USB, bez nouzového východu. Zřejmě sloužil pro obsluhu neznámého zařízení. Faktem je, že poblíž tohoto bunkru se nacházel jeden ze stožárů „Unža“.
Foto: Malý kryt USB (Zdroj: Patrik Jambor – foto z roku 2014 )
Foto: Stožár Unža poblíž malého krytu (Zdroj: Wotan)